Kuźnia od pięćdziesięciu lat jest częścią Mistrzejowic, tu powstała, wyrosła i zmieniała się razem z Wami – mieszkankami i mieszkańcami Dzielnicy XV. Jesteśmy Wam za tę długą obecność wdzięczni! 2024 rok to czas na zmiany, radość i wspólne świętowanie urodzin Kuźni. Zapraszamy!
- 7 grudnia 2024 - 13 stycznia 2025
Z mistrzejowickich pracowni – wystawa prac artystek i artystów, którzy tworzyli w mistrzejowickich przestrzeniach
wstęp wolny
- 7 grudnia 2024 r. (sobota), godz. 18.00
Spotkanie z okazji Jubileuszu 50-lecia Klubu Kuźnia
wstęp z zaproszeniami
W programie m.in.:
- koncert Pawła „Bohatera” Dróżdża i Michała Zabłockiego,
- pokaz krótkiego filmu Krzysztofa Ridana o historii i współczesności Klubu Kuźnia,
- otwarcie wystawy „Z mistrzejowickich pracowni” oraz prezentacja wystaw: „Kuźnia. Początki - otwieramy archiwa” i „Osiedle Mistrzejowice. Osiedla mieszkaniowe Krakowa. Społeczna i architektoniczna historia miasta” (Fundacja Instytut Architektury),
- otwarcie przestrzeni klubu po I etapie remontu, oficjalna inauguracja przestrzeni dużej sali wyposażonej w ramach projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Edycja 2023.
Kuźnia – początki
Historia Kuźni zaczęła się w 1973 roku, kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik przekazała w użytkowanie część pawilonu handlowo-usługowego na osiedlu Złotego Wieku 14 Zakładowemu Domowi Kultury Huty im. Lenina – największej w Nowej Hucie instytucji kultury z ośmioma klubami i siecią bibliotek. Cel był jasny: stworzenie w Mistrzejowicach domu kultury.
Pisano:
"Kuźnia ma służyć pracownikom Huty i ich rodzinom bezpośrednio w miejscu zamieszkania. A jej podstawowym celem działania będzie kształtowanie człowieka aktywnego we współtworzeniu kultury i sztuki – pełnowartościowego pod względem spełniania rozmaitych zadań w pracy zawodowej i życiu rodzinnym".
Oktawian Hutnicki, Głos Nowej Huty 1973.09.29, nr 39-5/5.
Pierwszym kierownikiem klubu została animatorka kultury Danuta Szymońska, której prezes SM Hutnik uroczyście przekazał symboliczne kowadełko i klucze do budynku.
Kuźnia otrzymała na zakup wyposażenia 1 mln złotych oraz etat portiera jako zaczątek przyszłej kadry. Jako że braki na rynku były wówczas częścią życia codziennego, nikogo nie dziwiło, że klub wyposażano powoli w niezbędne meble, aparaturę, oświetlenie. Zakupiono nawet stół bilardowy, jedyny w tej części Krakowa.
Swoistą próbą generalną dla klubu był Sylwester 1973/74. Na balu zgromadzili się przyjaciele, znajomi, liczne grono sąsiadów i udało się!
Kuźnię oficjalnie otwarto z początkiem roku 1974. Pierwsza impreza Mistrzejowice show – wieczór z piosenką, muzyką i humorem w wykonaniu aktorów Andrzeja Skwarczyńskiego i Krzysztofa Litwina oraz zagranicznych studentów krakowskich uczelni zgromadziła wielu gości.
Tak Mistrzejowice show opisano w Głosie Nowej Huty:
"W sumie była to przyjemna i dobra zabawa. Należy dodać – rzadka i bardzo tu potrzebna. Klub Kuźnia ZDK Huty im. Lenina w osiedlu Złotego Wieku jest bowiem jedyną placówką kulturalną w ośrodku kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców i pragnie ona zaspokoić gusty, a także umiejętnie je kształtować wśród wszystkich w wieku 6-68 lat. Takie ambicje ma kierownictwo klubu".
Henryka Rosiek, Głos Nowej Huty 1974.01.19, nr 3-3/4
Kuźnia była od początku wielofunkcyjnym klubem, którego program był skierowany do społeczności Mistrzejowic. Wraz z jej otwarciem rozpoczęła działalność Biblioteka i Galeria m z wiodącym cyklem wystawienniczym „Z mistrzejowickich pracowni”. Od 1976 roku działały dwa Dyskusyjne Kluby Filmowe, powstawały zespoły artystyczne, jak założony w 1978 roku przez małżeństwo Halinę i Jerzego Ridanów słynny Teatrzyk dziecięcy ABC, a także pracownie i sekcje zainteresowań: fotograficzna, muzyczna, plastyczna, brydżowa, taneczna i wiele innych. Mieszkanki i mieszkańcy Mistrzejowic znaleźli przestrzeń do rozwoju pasji, kreatywnych działań, miejsce na edukację i relaks, a Kuźnia mocno wrosła w lokalny krajobraz.
Kuźnia dziś
Kuźnia była i jest częścią historii Mistrzejowic, przez 50 lat stanowiła swoiste odbicie przestrzeni, która ją otaczała, zmieniał się świat, a z nim zmienialiśmy się my. Jednak kiedy patrzymy w przeszłość, widzimy, że jest coś, co pozostaje niezmienne: Wy – uczestniczki i uczestnicy wydarzeń i zajęć, ciągle jesteście z nami, potrzebujecie nas, a my potrzebujemy Was. Dlatego działamy!
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje pasje, poznawać nowe osoby i aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym. Atmosfera klubu sprzyja integracji społecznej, a my wierzymy, że otwarta i dostępna jest zarówno przestrzeń, jak i ludzie, którzy Kuźnię tworzą.
Dzisiejsza Kuźnia to liczne wydarzenia, spotkania, koncerty, wernisaże, konkursy, bogata oferta warsztatów i zajęć dla osób o różnych zainteresowaniach i pasjach, niemal w każdym wieku – dla najmłodszych z rodzicami, przez dzieci i młodzież, dorosłych i seniorów.
Pielęgnujemy dobre tradycje: w Galerii m prezentowane są prace twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, odbywają się wernisaże, Biblioteka Kuźni dysponuje bogatym księgozbiorem beletrystycznym i naukowym, prowadzi spotkania dla czytelników, działają zespoły artystyczne, warsztaty plastyczne i recyklingowe, zajęcia taneczne i ruchowe dla dzieci i młodzieży.
Tworzymy nowe: działają w Kuźni m.in. Mistrzejowicki Klub Rodziców, Mistrzejowicki Komputerowy Klub Seniora, odbywają się spotkania Teatru Hej Hoł!, Krakowskiej Sieci Fantastyki, twórcze warsztaty przyrodnicze, niebawem wrócą do Kuźni wieczory filmowe.
Współpracujemy z organizacjami i instytucjami na rzecz społeczności lokalnej przekonani, że dzięki temu Mistrzejowice będą nadal przestrzenią przyjazną, dającą wiele możliwości rozwoju.
W 2024 roku zapraszamy do dzielenia z nami wspomnień, radości i wspólnego świętowania urodzin Kuźni.
KONTAKT:
Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. +48 12 648 08 86
www.kuznia.okn.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN