Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Mistrzejowice - architektoniczna historia osiedla
Fundacja Instytut Architektury i Klub Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida zapraszają na:
Cztery Pory Mistrzejowic: spotkanie z architekturą krakowskiego osiedla
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14 w Krakowie
12 kwietnia (sobota) 2025 / 16:00-20:00
Wstęp wolny
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, spotkanie z architekturą Mistrzejowic i krakowskiego osiedla Złotego Wieku.
16:00 | Spacer architektoniczny poświęcony osiedlu Złotego Wieku
Prowadzenie: Michał Wiśniewski
Brak wolnych miejsc.
18:00 | Spotkanie z Marią Chronowską i Januszem Jutrzenką Trzebiatowskim
- autorką projektów architektonicznych osiedli mistrzejowickich oraz autorem dekoracji „Fantasmagoria wiatru”, która zdobiła pawilon handlowy na osiedlu Złotego Wieku 19-20.
Prowadzenie: Monika Kozioł, Michał Wiśniewski, Marta Karpińska
Maria Chronowska – krakowska architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej; współpracowała z profesorem Witoldem Cęckiewiczem, uczestniczyła w przygotowaniu projektu hotelu Cracovia i kina Kijów; razem z mężem Jerzym Chronowskim odcisnęła silny ślad na panoramie Krakowa, współtworzyła wielokrotnie nagradzane projekty architektoniczne dla wielu krakowskich osiedli, m.in. w Mistrzejowicach oraz Krowodrzy Górce, współautorka zespołu biurowców przy al. Powstania Warszawskiego, tzw. „Żyletkowców”.
Janusz Jutrzenka Trzebiatowski – krakowski malarz i projektant, przez wiele dekad związany z Nową Hutą i z Mistrzejowicami, autor licznych wystaw w Polsce i zagranicą; od lat 50. animował życie artystyczne w Nowej Hucie, gdzie m.in. założył Pracownię Urządzania Wnętrz Mieszkalnych oraz współtworzył galerię sztuki „Rytm” w ramach Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina (obecnie Ośrodek Kultury Norwida). W 1974 roku opracował monumentalną emaliowaną dekorację „Fantasmagoria wiatru”, która przez kilka dekad zdobiła pawilon handlowy na osiedlu Złotego Wieku 19-20.
20:00 | Pokaz przestrzennej animacji w patio Klubu Kuźnia, będący hołdem dla sztuki i przyrody w Mistrzejowicach
Patio Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida przygotowany przez Dominikę Wilczyńską i Barbarę Nawrocką z Miastopracowni.
Produkcja: Karolina Wójcik
Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu WECARE (Funded by the European Education and Culture Executive Agency (EACEA) under the Program Creative Europe Programme (CREA) through the Call: CREA-CULT-2023-COOP), realizowanego przez Universitat Politècnica de Catalunya, Fundacje Instytut Architektury, Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki, MITO Collective, ATU – Association for Urban Transition and studioBASAR
WECARE „Naprawdę nam zależy” (We do really care) Warding Environmental Commons through Action Research and Education, projekt poświęcony trzem osiedlom mieszkaniowym powstałym w powojennej Europie, Besòs i el Maresme w Barcelonie, Crângași w Bukareszcie i Mistrzejowice w Krakowie. W 2024 roku przeprowadzone zostały warsztaty poświęcone problemom społecznym i środowiskowym obecnym w przestrzeni powojennej architektury mieszkaniowej w trzech miastach Europy. Celem było poszukiwanie, wspólnie z mieszkańcami, rozwiązań urbanistycznych, architektonicznych i artystycznych.
Spotkanie stanowi podsumowanie krakowskiej części projektu:
https://wecare.upc.edu/index.php/team/
Podczas spotkania będą rozdawane egzemplarze miniprzewodnika poświęconego osiedlom mieszkaniowym Krakowa:
https://osiedla.szlakmodernizmu.pl/
Projekt: Osiedla mieszkaniowe Krakowa. Społeczna i architektoniczna historia Krakowa Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
KONTAKT:
Kuźnia
Ośrodek Kultury Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. +48 12 648 08 86
https://www.facebook.com/KlubKuzniaOKN
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy i autobusowy o nazwie Miśnieńska. Parking wzdłuż ulicy Wawelskiej. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu. Pewnym utrudnieniem może być najazd w strefie wejścia o dość stromym nachyleniu.
Galeria m znajduje się na parterze budynku (w holu). Hol daje możliwość swobodnego przejazdu i manewrowania wózkiem, brak stopni i progów.
Lokalizacja
os. Złotego Wieku 14 31-616 Kraków telefon:+48 12 648 08 86 e-mail: kuznia@okn.edu.pl