Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Tu się urodziłem/urodziłam. Od akuszerki do Izby Porodowej: Niepołomice i Nowa Huta

Na czym polegała praca akuszerek? Jakimi metodami i narzędziami się posługiwały? Kiedy i dlaczego powstały izby porodowe? Jak wyglądał poród w takim miejscu? Wraz z Muzeum Niepołomickim zapraszamy na spotkanie poświęcone izbom porodowym, które działały w Nowej Hucie oraz na zamku w Niepołomicach.
Lata powojenne przyniosły Polsce olbrzymi boom demograficzny. Na świat przychodziło wówczas blisko 800 tysięcy dzieci rocznie. W zniszczonym wojną kraju konieczne było zapewnienie rodzącym kobietom odpowiedniej opieki. Jak grzyby po deszczu powstawać zaczęły izby porodowe, wśród nich nasza, nowohucka, na os. Willowym, oraz niepołomicka, zlokalizowana… na zamku. Tej ostatniej poświęcona jest otwarta niedawno wystawa „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie. Tutaj się urodziłam/-em”. Z okazji IV edycji Miesiąca Krakowianek zaprosiliśmy przedstawicielki Muzeum Niepołomickiego, by podzieliły się z nami opowieścią o swoich odkryciach. Katarzyna Dróżdż przybliży historię niepołomickich akuszerek oraz dzieje tamtejszej „zamkowej” izby porodowej. Zdradzi również, co łączy niepołomicką porodówkę z Nową Hutą i przypomni najbardziej wzruszające historie, które usłyszała podczas wielomiesięcznej pracy nad wystawą. Opowie także, jak powstawała ekspozycja i jaką rolę w jej narodzinach odegrali mieszkańcy i mieszkanki Niepołomic. Podczas spotkania przypomnimy również historię nowohuckiej izby porodowej na os. Willowym. Katarzyna Kobylarczyk, zbieraczka nowohuckich wspomnień, opowie jak w latach 50. i 60. w Nowej Hucie rodzono dzieci, jakie były warunki porodu i wiedza kobiet o swoim ciele. Będzie można również posłuchać o losach Jadwigi Beaupré, działającej w naszej dzielnicy ginekolożki, położniczki i założycielki jednej z pierwszych w Polsce szkół naturalnego rodzenia.
Wstęp wolny
Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Niepołomickie a partnerem Miasto Kraków.
Wydarzenie jest częścią IV edycji Miesiąca Krakowianek.
KONTAKT:
Katarzyna Kobylarczyk
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, 20
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
Ośrodek Kultury Norwida
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala sceniczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 5, 31-959 Kraków telefon:+48 12 644 27 65 e-mail: sekretariat@okn.edu.pl